Z kart historii
Co historia opowiada o Dworze Chotynia
Unikalne hotel w zabytkowym dworze.
Początki Chotyni sięgają przełomu XV i XVI wieku. Pierwsza wzmianka w dokumentach pisanych o tej wsi pochodziła ze spisu podatkowego powiatu stężyckiego z 1508 roku, wymienia się tam nazwę „Chothynya”. W tym czasie właścicielem tej wsi, jak i wielu innych w okolicy, był Jan Ciołek. Historycznie więc początki tej wsi należy wiązać z rodziną Ciołków. Ciołkowie był to ród sięgający korzeniami początków państwa polskiego. Na przełomie XVI i XVII wieku Chotynię jako całość kupili Gostomscy z Gostomi. Chotynia miała wielu właścicieli. W 1769 roku właścicielem był Wojciech Smoliński, a później Maciej Grzybowski. Na przełomie XVII i XIX wieku notuje się Katarzynę z Parysów Potocką, a od 1804 roku dziedzicem był Piotr Paliszewski. Od niego natomiast wieś kupił Stanisław Graybner.
Graybnerowie, herbu Lis, byli mieszczanami warszawskimi, niemieckiego pochodzenia. Stanisław Graybner, pierwszy właściciel Chotyni z tej rodziny, postawił w tej wsi murowany Dwór, siedzibę rodu. Jest to ten sam historyczny obiekt, w której dziś znajduje Hotel Dwór Chotynia.
Stanisław Graybner dziedziczył Dwór do 1856 roku. Jego synem był również Stanisław urodzony 1 IX 1846 roku właśnie w Chotyni. Kiedy młody Stanisław miał 10 lat jego ojciec zmarł, a majątkiem zajęła się jego matka Karolina z Pieniążków Graybner, dziedzicząca do chwili pełnoletniości syna.
W 1864 roku majątek Chotynia objęło uwłaszczenie i ziemia należąca do mieszkańców wsi stała się własnością użytkujących ją chłopów. Przy Dworze pozostał tylko folwark Chotynia.ieś i folwark włączono do gminy Górno. Stanisław Czesław Graybner dziedziczył w majątku do 1869 roku, (chociaż inne źródła wymieniają go jeszcze w 1880 roku). Zajął się zapewne już pisarstwem i nie miał możliwości gospodarowania. Sprzedał folwark Chotynia. Wśród kolejnych właścicieli majątku na przełomie XIX i XX wieku wymienia się: Gdala Zalcmana, Jana Gąsowskiego, Józefa Żmijewskiego i Wincentego Śnieżko-Błockiego. Po 1894 roku wymienia się również Tomasza Mirowskiego, syna Wincentego.
Według opisu Chotyni w końcu XIX roku mieszkało tu 316 osób w 49 domach (rok 1880). Obszar wsi wynosił 1948 mórg ziemi. Po dawnych właścicielach Chotyni pozostał murowany Dwór wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku. Dwór był przebudowany na początku XX wieku, a w 1949 roku przeprowadzono remont. Dwór jest w stylu klasycystycznym, murowany z cegły, parterowy na planie wydłużonego prostokąta. Dach czterospadowy, wewnątrz budynek jest jedenastoosiowy, układ dwutraktowy. Obok znajduje się stajnia-wozownia, zbudowana również w pierwszej połowie XIX wieku, murowana z cegły na planie prostokąta. We wsi jest też kapliczka przydrożna, klasycystyczna, zbudowana w pierwszej połowie XIX wieku, czworoboczna na cokole. Dach dwuspadowy, kryty blachą. Wewnątrz znajduje się żeliwne Oko Opatrzności, (dane pochodzą o zabytkach wg stanu na rok 1967).
Na skraju tej niepozornej wsi Chotynia, zabytkowy dwór odnajduje Jarosław Cybulski, sławny koneser i znawca win, który podejmuje się zrealizować tu swoje marzenia. Wznosi Dwór Chotynia na nowo. Pot i wszelkie trudy związane z odrestaurowaniem tego miejsca zrekompensowane są dziś uznaniem oraz zachwytem zadowolonych Gości Dworu Chotynia.
Skontaktuj się z nami
Umów się na spotkanie
Zadzwoń do nas już dziś. Powiedz nam, czego potrzebujesz. Poinformujemy Cię o wszystkich oferowanych przez nas możliwościach i dostosujemy je do Twoich potrzeb. Jeśli wolisz, możesz nas odwiedzić, a my porozmawiamy z Tobą osobiście. Poznasz Dwór Chotynia i jesteśmy pewni, że zakochasz się w tym miejscu.
do dyspozycji
09:00 — 17:00
zadzwoń do nas